FOTO seminář 2018

…na konci srpna jsme uspořádali akci pro veřejnost a samozřejmě i pro členy klubu. 


Zajímá vás fotografie a vše kolem ní? Fotografujete dění kolem sebe, dokumentujete svůj život a cesty, na které se vydáváte? Máte fotoaparát a chtěli byste se dozvědět něco víc jak jej použít. Možná si plánujete pořídit nový přístroj, objektiv nebo další výbavu a rádi byste to s někým probrali a zjistili jeho úhel pohledu. Je toho ještě mnohem víc co se dá probírat a dělat v souvislosti fotografií a fotografováním. Tak právě pro vás je určen FOTOseminář. 

Možná fotografujete mnoho let a daří se vám, pak neváhejte rovněž přijít a třeba se podělit o své zkušenosti a dovednosti. Rádi se s vámi potkáme.

Proč seminář a ne workshop? Protože chceme, aby se účastníci aktivně podíleli na tvorbě programu a přinesli i něco ze svého úhlu pohledu na věci kolem fotografie. Jsou prázdniny a proč tedy dělat akci formou školní výuky, když je možné se potkat a probrat témata, která nás zajímají a vzájemně se obohatit zkušenostmi a dovednostmi.

Z inzertních plakátů a bannerů již víte, že se akce koná od 20. srpna do 24. srpna, tedy pondělí až pátek.

Předpokládáme se sejít každý den před 8 hodinou raní a přibližně do 16. hodiny odpoledne plánujeme program, který se možná protáhne dle zájmu a obsáhlosti tématu. Napište nám, pokud Vás něco konkrétního zajímá a nebo máte nějaký námět na rozšíření programu. (fotomirekle@gmail.com)

Kde se akce uskuteční?  Zázemí budeme mít v Dusíkově divadle v Čáslavi, které je zřizovatelem FOTOKLUBU ČÁSLAV. 

Na akci se určitě potkáte s členy fotoklubu:

Připravovaná témata

pondělí dopoledne téma:

Fotografická technika

a její ovládání. Od mobilu přes základní fotoaparáty až po profesionální techniku. Nezapomeneme na analogovou fotografii – film. Předpokládaný čas 3-4 hodiny plus praktické ukázky a bezprostřední reakce na otázky a potřeby účastníků. Vysvětlíme si základní pojmy a veličiny, se kterými pak budeme pracovat v dalších dnech. Nezapomeneme na blesky a umělé osvětlení. Jak s nimi pracovat a který druh světla kdy zvolit.

pondělí odpoledne

Konzultace

fotografií, zkušeností, potřeb a nejasností. Ukážeme si jak využít daného světla a jak ho lze měnit a ovlivňovat. Probereme vše, co se vám až doposud nedařilo, abyste to mohli v dalších dnech zkoušet dělat jinak a třeba s lepšími výsledky. V rámci časového prostoru vyzkoušíme konkrétní možnosti a řešení na místě.


další téma na některý ze dnů: Tohle téma pravděpodobně vynecháme, jelikož se mu měl věnovat kolega Petr Vesecký, který ze služebních důvodů nebude moci být na semináři.

Analogová fotografie

podle zájmu registrovaných účastníků zařadíme téma analogové fotografie do programu. Jsme připraveni nejen nafotit film, ale rovněž jej vyvolat a zhotovit černobílé zvětšeniny.


úterý dopoledne téma: 

Fotíme akci na ulici – Street photo

Nejdříve si něco ukážeme teoreticky a pak vyrazíme do ulic města. Nebude to sice Praha, Londýn ani New York, ale o to větší radost budete mít pokud přinesete alespoň jednu dobrou fotku.

Ráno zajdeme na trhy, které se tradičně konají na náměstí v Čáslavi. Nejen něco nakoupit, ale především nafotit.

Dopoledne pak probereme s Monikou líčení pro různé příležitosti a hlavně focení. Vliv světla, typů tváří a specifika, která s tím souvisí.

 

 

úterý odpoledne –  vrátíme se z ulice zpět do divadla a probereme nafocené snímky. Řekneme si k nim něco víc. Osobní konzultace fotografií.

Vybíráme a upravujeme fotografie  – rychle a efektivně

z nafocených snímků je potřeba vybrat ty, které jsou dobré. Pokud fotíte více, časem se nakupí velké množství záběrů, které možná nemáte odvahu procházet a vybírat z nich. Jak si z téhle činnosti, která je pro mnohé noční můrou, udělat zábavnou součást fotografování probereme právě v tomto tématu. Probereme i základní zpracování fotek před jejich prezentací. 


středa dopoledne téma:

Fotíme lidi

– téma, které je na velké části fotografií. Ať fotíte selfíčko, kamarády, rodinu či  prázdninové zážitky, vždy tam nějaký ten člověk bude. A nebude-li tam člověk, je tam kočka, pes nebo jiné zvíře. Probereme možnosti jak to vidíme my a jaké jsou vaše zkušenosti. Ukážeme si co a jak se dá udělat jinak a třeba i lépe. Proč zvolit konkrétní úhel pohledu a směr světla. A nejen to…

V úterý jsme ještě zvládli vyzkoušet trvalá studiová světla s Václavem a focení portrétů. Tedy hlavně jsme si vyzkoušeli jak to není jednoduché, že každý z nás potřebujeme něco trochu jiného a ne každý úhle nám sedne a umělé světlo je k nám často nemilosrdné.

Dneska tedy vyzkoušíme světlo přirozené – sluneční s různými modifikacemi. 

 

středa odpoledne  – pokračujeme v tématu portrét a skupinový portrét. Vyhodnotíme snímky a ukážeme si jak upravit fotografii, základní retuš a kde jsou limity použité techniky. 


 další téma dne:

Zátiší

podle zájmu registrovaných účastníků připravíme a rozpracujeme téma jak v interiéru tak i v exteriéru.


čtvrtek dopoledne téma: 

Ráno jdeme znovu na trhy, pokusíme se napravit, co se nepovedlo a každý si najde svoje téma, které zachytí.

Po té od 10 hod v divadle.

Fotíme koncerty, divadlo, jinak řečeno když je málo světla

Ukážeme si co nás může překvapit, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a jak si nastavit fotoaparát a který objektiv zvolit. Přesněji řečeno náročné světelné podmínky, které nejsou jen na koncertech a divadelních vystoupeních. Probereme včetně praktických ukázek, budeme přeci v divadle.

čtvrtek odpoledne téma:

 

 

Vybíráme a upravujeme fotografie  – rychle a efektivně

 

z nafocených snímků je potřeba vybrat ty, které jsou dobré. Pokud fotíte více, časem se nakupí velké množství záběrů, které možná nemáte odvahu procházet a vybírat z nich. Jak si z téhle činnosti, která je pro mnohé noční můrou, udělat zábavnou součást fotografování probereme právě v tomto tématu. Probereme i základní zpracování fotek před jejich prezentací. 


pátek dopoledne téma:

Zpracováváme – upravujeme fotografie

můžete fotky nechat tak jak vypadnou z fotoaparátu, ale časem si všimnete, že to často není dobré zejména pro tisk. Pokud už jste si to uvědomili, je ten správný čas s tím něco dělat. Ukážeme si nejen základní úpravy, ale co vše a jak bez složitých bádání zvládnout úpravu pro web, ale jak pro tisk.

Adjustace fotografií

jinak zarámování – prezentace nejen na výstavě, ale i doma alba, fotoknihy, fotka na zdi, plakát, banner. Pravidla, možnosti, ceny a kde a co mohu sehnat.


téma: Co vás zajímá

S čím Vám můžeme pomoci


REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ, prosím stáhněte si jej a vyplňte buď přímo v souboru PDF nebo vytiskněte, vyplňte, vyfoťte třeba telefonem a pošlete nám zpět na e-mail. Součástí registrace je i úhrada registračního příspěvku na účet. 

Sledujte tuto stránku, na které budeme průběžně aktualizovat program a další podrobnosti o akci. Vše bude také na facebook stránce Fotoklubu Čáslav.

Za fotoklub  Miroslav Lepeška